CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Tigris Diyalogları toplantısına katıldı

Diyarbakır’da, Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenen ve Diyarbakır Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) tarafından gerçekleştirilen “2. Tigris Diyalogları Toplantısı”nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm süreci önünde engel olmadıklarını da belirterek, sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

DİTAM tarafından gerçekleştirilen “2. Tigris Diyalogları Toplantısı”na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Emel Yıldırım ve Tekin Bingöl ile milletvekilleri Rıza Türmen, İdris Yıldız, Melda Onur, Hasan Ören ve Levent Gök ile Diyarbakır başta olmak üzere bölge kentlerinde kimi STK temsilcileri, DİTAM ve parti yöneticileri katıldı. Toplantıda ilk olarak DİTAM Başkanı Mehmet Kaya konuştu.

‘Yanlış algıların yıkılmasını hedefliyoruz’

Kaya, toplantıyı gerçekleştirmelerindeki amaçlarının Kürt sorunun çözümündeki yalnış algıların yıkılması ve siyasi partilerin sorunun çözümünde doğru politika oluşturmalarına katkı yapmak olduğunu belirtti. Kürt sorunun bu topraklarınn en önemli sorunu olduğuna dikkat çeken Kaya, “Bu sorun bugün Ortadoğu’nun da en büyük sorunu haline gelmiştir. Bu sorunun oluşum ve gelişiminde cumhuriyetin ilk yıllarındaki CHP politikalarının da çok önemli payı vardır. Ne zaman ki bölge politikaları yereldeki aktörlerle belirlenmişse o dönemler bölgede barış iklimi oluşmuş ve Kürt sorunun çözümünde önemli mesafeler katedilmiştir.” diye konuştu.

Kaya, “Sürekli dile getirilen bölünme paranoyası ülkenin barışının ve gelişiminin önünde en büyük engeldir” diyerek, aynı şekilde parti içinde geçmişte CHP’nin AB Yerel Yönetimler Özerklik Şartına konulan şehrin kaldırılmasına ilişkin söylemlerin “bölünme paranoyası” yarattığını belirtti. Kılıçdaroğlu’na hitaben sözlerini sürdüren Kaya, dönem dönem özellikle Kürt sorunu konusundaki söylemlerin karşılık bulamaması noktasında yakınmaların temel nedenininse CHP’nin Kürt sorunun çözümü noktasında net tavrının oluşmaması olduğunu söyledi.

‘CHP, nasıl bir yol alınacağını net ortaya koymalıdır’

CHP’nin yol haritasını oluşturduğu sırada Kürt sorunun çözümünü kapsayacak programları oluşturması gerektiğini ifade eden Kaya, bunları şöyle dile getirdi: “Barış sürecinde nasıl bir yol izlenileceği ve Sayın Abdullah Öcalan’ın rolü, başta anadilde eğitim olmak üzere Kürtlerin eğitim ve kültürel hakları, dağdan inme ve toplumsal katılımın nasıl olması gerektiği, Rojava ve Irak Kürdistanı ile ilişkiler ve Ortadoğu politikaları, yerel yönetimlerin özerkliği veya yerelin güçlendirilmesi ile ilgili nasıl bir yol alınacağı net olarak ortaya konulmalıdır. Bunların yol haritasını ve çözümünü içermeyen bir siyasi partiye Kürtlerin oy vermesi veya ‘benim partim’ deme olasılığı yoktur.”

Kılıçdaroğlu: Dayatmacı olmayan bir cumhurbaşkanı adayından yana tavır almanızı çok isterim

Kaya’nın ardından konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP’ye yönelik eleştirileri saygıyla karşıladıklarını belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu sorunun çözümünde biz ne düşünüyoruz? Bunu anlatmak için geldim. Yeni bir sürecin içindeyiz. Dayatmacı olmayan bir cumhurbaşkanı adayından yana tavır almanızı çok isterim. Bu ülke kavgadan çok çekti. Herkesi kucaklayan, güzel bir dil kullanan birini cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtalım. İçeride gerilim var, bölgede gerilim var. Gerilimden beslenen bir siyaset anlayış var. Ülkeyi yöneten kişi hem barıştan söz edip hem kılıç taşırsa olmaz. Barıştan yana, huzurdan yana bir tavır sergilemek zorundayız.” dedi. Kılıçdaroğlu, Hükümetin IŞİD ile olan ilişkilerini de eleştirerek, hükümetin doğrudan IŞİD’e destek verdiğini söyledi ve “Tırlarla silahlar nereye gidiyor, düşünmeniz lazım. Adımın Kemal olduğunu bildiğim kadar o tırlarla silah gittiğini biliyorum.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

en_GBEnglish (UK)