Cumhurbaşkanı çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Tigris Diyaloglarına katıldı

Cumhurbaşkanlığı seçimi çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi tarafından gerçekleştirilen Tigris Diyalogları’da katıldı. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, parti yöneticileri ve davetlilerin katıldığı toplantıda konuşan İhsanoğlu, Diyarbakır’da olmanın tarihin ve medeniyetin en kadim bölgesiyle bir arada olmak anlamına geldiğini söyledi.

İhsanoğlu, “İslam tarihinin ilk örneklerini burada görüyoruz. Bugün Ulu Cami’de namaz kıldık orada muhteşem mimariyi gördük. İhtişamı o günden beri devam ediyor. Asırlar boyu burada kurulan devletler bugüne kadar bu camiye bakmışlardır. Bu bölge ülkemizin en önemli bölgelerinden birisidir zenginlikleriyle. Bu bölgenin tekrar huzur bölgesi olmasını istiyoruz. Bu ancak istikrarla olacaktır. Bölgede büyük bir işsizlik oranı var. Türkiye’nin doğru karar alması gerekiyor. Esnaf kredi, kredi kartı ve sigorta borçları ile bataktadır. Vergiler faizler birike birike kısır bir döngü haline dönerek insanları ezmektedir” dedi.


“KÜRTLER TÜRKLER OLARAK BİZ BİN SENE BİRLİKTE YAŞADIK”
Türklerin ve Kürtlerin bin sene beraber yaşadığını belirten İhsanoğlu, “Giyim kuşam, müziklerimiz, sevinç ve kederimiz hepsi müşterek. Et ve tırnak gibi ayırmak mümkün değildir. Bu coğrafya bu şekilde kristalleşti. Bunu ayırmak mümkün değil ve doğru da değildir. Bunu yaparsanız büyük acı çekersiniz. Bu tarihten gelen mirası kullanmamız lazım. Bu beraberlik çok nadide bir tecrübedir. Özellikle yakın tarihimizde sıkıntılar doğdu. Bu devletin ve hükümetlerin yanlış politikalarından doğdu. Türkiye bunların acı faturaların ödedi. Bunun yerine hak ve hürriyetleri, demokrasiyi, katılımı arttırarak ilerlememiz gerekiyor. Bunu yapmazsa ne Türkler ne de Kürtler daha müreffeh yaşamayacaktır. Hatalarımızı kabul ederek ve düzelterek ilerlememiz gerekiyor. Yoksa biz kazanmayacağız, kaybedeceğiz” diye konuştu.


“BEN VE DEMİRTAŞ MAHRUMUZ”
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın devlet imkanlarını kullandığını öne süren İhsanoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ben ve Selahattin Demirtaş mahrum kaldık her konuda. Devlet bize yardım etmiyor ve vatandaşın yapacağı katkıyı da 9 bin lira ile sınırlamış. Böyle bir şey olur mu? Televizyon Erdoğan’a 500 dakika veriyor diğerlerine verilen ortada. Mağduriyet, haksızlık ve ihanet ediliyor. Bu millet uyandı. Ya bendensin ya da değilsin olmaz. Türkiye’de kuvvetler ayrılığına, parlamenter rejimine inanmıyorum diye konuşuyor. Başkanlık sistemi istiyor. İkinci meşrutiyetten beri icra gücü başvekildedir. Bu sistemde bozukluklar var mı, evet var. Ama bu sistemi kendi arzularınıza göre değiştirme hakkına sahip değilsiniz. Halkta, mecliste mutabakat yok. Devletin tepesinde, siyasi parti programına sahip, taraf tutan, sorun oluşturan birisine değil sorun çözen birine ihtiyaç var” dedi.

İlgili Yazılar

en_GBEnglish (UK)