Diyarbakır’da Güney Afrika deneyimi konuşulacak

DİYARBAKIR – Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM), 25 Mayıs günü Diyarbakır’da ‘Toplumsal barışın inşasında STÖ’lerin rolü- Güney Afrika deneyimi’ toplantısı düzenleyecek. Toplantıya Güney Afrika’da on yıllarca süren yaygın kitlesel çatışmaların barışa evrilmesinde hayati görev alan Ulusal Parti başmüzakerecisi Roelf Meyer ile Güney Afrika Ulusal Kongresi (ANC) müzakerecisi Muhammed Bhabha katılacak.

Bhabha ve Meyer, Güney Afrika barış süreci deneyimini konusunda sunumlar yapacak. Ayrıca katılımcıların sorularını da cevaplayacaklar.

Roelf Meyer
Ulusal Parti Hükümeti Baş Müzakerecisi olarak Roelf, Güney Afrika ihtilafının çözümüyle yakından ilgilendi. Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Baş Müzakerecisi, mevkidaşı Cyril Ramaphosa ile birlikte, Roelf apartheidin sonunu müzakere etti ve 1994’te Güney Afrika’daki ilk demokratik seçimlere yol açmaya yardımcı oldu. Cumhurbaşkanı Nelson Mandela Kabinesinde Anayasa Bakanı Roelf, Güney Afrika Savunma İnceleme Komitesi’nin (2011-2014) başkanlığını yaptı ve şu anda çeşitli şirketlerin kurullarında görev yapıyor. Barış süreçleri konusunda aktif bir danışman ve Kuzey İrlanda, Sri Lanka, Ruanda, Burundi, Irak, Kosova, Bask Bölgesi, Guyana, Bolivya, Kenya, Madagaskar ve Güney Sudan’daki partilere danışmanlık yaptı.

Mohammed Bhabha
Eski bir Milletvekili, nitelikli avukat ve deneyimli müzakerecidir. Demokratik Güney Afrika Konvansiyonu’ndaki (CODESA) Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ekibinin bir parçası ve daha sonra son Güney Afrika Anayasası ile ilgili anlaşmaların bir parçası olarak görev yaptı. 1994 yılında ilk demokratik parlamentoda Senatör olarak atandı ve Anayasa İşleri Seçme Komitesine başkanlık etti. 2001 yılında Mpumalanga’da bir İl Yerel İdare Bakanı (MEC) olarak atandı. 2004 yılında kamu görevinden ayrıldığından bu yana çeşitli bakanlıklara danışmanlık yapmıştır ve şu anda Kooperatif Hükümeti ve Geleneksel İşler Bakanı’nın danışmanıdır. Mohammed, Kenya, Güney Sudan, Madagaskar, Sri Lanka, Yemen, Filistin, Bahreyn ve Zimbabwe’de geçici ve anayasal destek projeleri üzerinde çalıştı.

KAYNAK: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/05/24/diyarbakirda-guney-afrika-deneyimi-konusulacak/

İlgili Yazılar

en_GBEnglish (UK)