Kırklar Meclisi / Mustafa Balbay / 13.02.2015

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Diyarbakır’da DİTAM’ın Kırklar Meclisi Etkinlikleri kapsamında bazı kesimlerden temsilcilerle bir araya geldi. Balbay, toplantıda “HDP’nin Türkiye partisi olma çabası, Türkiye için olumludur” değerlendirmesinde bulundu.

DİHA – Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (DİTAM) düzenlenen ve bölgedeki sivil toplum örgütü temsilcilerinin yer aldığı Kırklar Meclisi Projesi kapsamındaki ilk toplantısı gerçekleştirildi. “Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin bölgesel rolü ve Kürt sorununun çözümü” başlığıyla DİTAM binasında gerçekleştirilen toplantıya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay katıldı. Toplantıda DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Başkanı Necdet İpekyüz, Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akgün, Kürd Demokratlar Platformu (KDP/PDK) Başkanı Sertaç Bucak, Yazar Şehmuz Diken, Siirt Tabipler Odası Başkanı Ekrem Bilek, Dr. Selim Ölçer, Diyarbakır Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Erkan Azizoğlu da katıldı.

Toplantıda ilk olarak Mezopotamya Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Selim Ölçer konuştu. Ölçer’in kısa değerlendirmesinin ardından CHP’li Mustafa Balbay söz aldı. Balbay ilk olarak kendi öz geçmişine ilişkin kısa aktarımlarda bulunduktan sonra güncel gelişmelere ilişkin konuştu.

Balbay, kendi tutukluluk sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “ÖYM’lere konu olmuş suçlamalardan hapiste olanların çok büyük bir bölümünün haksız yere cezaevinde olduğunu ve bu cezaevlerinin boşalması gerektiğini düşünüyorum” dedi. CHP’nin Kürt soruna ilişkin hazırlamış olduğu raporlara da değinen Balbay, “Bu sorunu, Türkiye’nin temel demokrasi sorunundan ayırmıyorum. ‘Önce Kürt sorunu çözeriz, Türkiye’deki demokrasi sorununu daha sonra çözeriz demek’ akılcıl gelmiyor bana” diyerek, demokrasi sorunu ve Kürt sorunun çözümünün de at başı gitmesi gerektiğini ifade etti.Balbay, Kürt sorunun çözümünü ise yine 1989’da SHP tarafından hazırlanan rapora bağladı.CHP’nin Kürt sorununa yaklaşımını üzerine yaptığı değerlendirmelerin ardından basın mensuplarının diyalog süreci ve HDP’nin seçimlere parti olarak girmesine ilişkin sorularını yanıtladı. Balbay, “Diyarbakırlılar barış havasından mutlular ama ucunun belirsiz olmasından tedirginler. Bunun görülür elle tutulur bir şey olmasını istiyorlar. Şu an da ciddi bir umut var ama bu umudun bir yorgunluğa dönüşme tehlikesi de var. Türkiye partisi olma çabası, Türkiye için olumludur. Barajı geçip geçmemesi çok ciddi bir konu ama geçemezse diye bir şey de kullanmak istemiyorum. Geçemezse ‘Biz burada bölgesel arayışlar içerisine gireriz’ değerlendirmesi de bence hiç kimseye yararı olmayacak bir durum olur. Ama geçmesi halinde de hele Türkiye partisi olma mücadelesiyle birlikte sonuçta ortak noktaları artıracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Balbay, son olarak önümüzdeki seçimlerde CHP’nin de Diyarbakır’dan milletvekili çıkarmasının çözüm sürecine katkısı olacağını da söyledi.Balbay’ın kısa değerlendirmelerinin ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti.

İlgili Yazılar

en_GBEnglish (UK)